Wymagane dokumenty:


W ciągu 14 dni od zaistnienia zdarzenia należy zgłosić obowiązek podatkowy. Należy załączyć:

1. Akt notarialny lub Umowę dzierżawy nieruchomości.

2. Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych symbol INRL-1.

 

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części  przed ich ostatecznym wykończeniem.

Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.

Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru przez Radę Miejską.

Podatek  jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpiło wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub zaistniało zdarzenie, organ podatkowy dokonuje zmiany decyzji, którą ustalono ten podatek.

Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów niniejszej ustawy.

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.


Miejsce złożenia dokumentów:

Sekretariat Urzędu – pokój Nr 9 w godzinach pracy urzędu


Termin i sposób załatwienia sprawy:

Do 30 dni po otrzymaniu dokumentów wystawiana jest decyzja.


Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Burmistrza Lidzbarka, (odwołanie składa się w Sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku w godzinach pracy Urzędu).

Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.


Ulgi
Brak

 

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Finansowy Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku Izabela Rzeszutko – podinspektor ds. wymiaru podatków i opłat (pokój nr 5), Ryszarda Chrabowska – podinskpektor ds. wymiaru podatków i opłat (pokój nr 4).

 

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010r. Nr 95 poz 613 z późn. zm.)

- Ustawa z  dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.)

 

Uwagi:
A. Na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może: 

- odroczyć, lub rozłożyć na raty termin płatności podatku Podstawa prawna - art. 67a § 1 pkt 1,2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.)

Wniosek o powyższe należy złożyć przed terminem płatności raty (lub rat) w sekretariacie  Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku

Powyższe czynności są zwolnione z opłaty skarbowej.

 

B. Można odroczyć lub rozłożyć na raty zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę


C. Przy odraczaniu podatku lub rozkładaniu na raty nalicza się opłatę prolongacyjną w wysokości 30% ogłoszonej na podstawie art. 56 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa, stawki  odsetek za zwłokę - podstawa prawna - Uchwała Nr XXXIV/250/98 Rady Miejskiej w Lidzbarku z dnia 02 czerwca 1998 roku w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej.


D. Zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną można umorzyć.

Podstawa prawna - art.67a §1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.). Wniosek o umorzenie składa się w sekretariacie Urzędu po terminie płatności raty podatku.

Powyższe czynności są zwolnione z opłaty skarbowej.

 

E. W przypadku złożenia wniosku o którym mowa w pkt A, B, C, D przez podatnika  prowadzącego działalność gospodarczą stosuje się  ustawę z dnia 30 kwietnie 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej  (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 18, poz. 99).

 

F. W ciągu 7 dni po upływie terminu płatności raty podatku wystawia się upomnienie.
Należność winna być uregulowana w terminie 7 dni.
W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy przesyłany do właściwych Urzędów Skarbowych według miejsca zamieszkania podatnika w celu podjęcia czynności egzekucyjnych.


G. Terminy płatności podatku od nieruchomości – wymienione w Decyzji podatkowej:
I rata - do 15 marca każdego roku
II rata - do 15 maja każdego roku
III rata - do 15 września każdego roku
IV rata - do 15 listopada każdego roku

lub w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji  ustalającej wysokość podatku od nieruchomości.


H. Wpłat można dokonywać u inkasentów (sołtysów), w kasie UMiG lub na konto
Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku: Bank Spółdzielczy w Działdowie z/s w Lidzbarku 83 8215 0006 2001 0000 0941 0032